Переосмислення простору, III місце

Конкурсний проект на Архітектурний конкурс концептуальних ідейщодо переосмислення історичного середовищаколишнього комплексу палацу Потоцьких в Івано-Франківськута створення інтерактивного простору

Архітектори: Андрій Назаренко і Христя КосьмійЛокація: Івано-Франківськ, УкраїнаРік: 2024

Міський контекст

Головна проблема палацового комплексу — його відрізаність від громадських просторів міста, незважаючи на наявні потенційні пішохідні зв’язки. Ключ інтеграції палацового комплексу в місто — в ревіталізації Тринітарської площі та створенні нових зв’язків як у міському контексті, так і в контексті самого комплексу.
Тринітарська площа — ровесниця, власне, палацу. Традиційно використовувалась і використовується нині як ринкова площа. Проектом пропонується залишити площі її ринкову функцію, проте повністю ревіталізувати та переосмислити її. Тринітарська площа могла б функціонувати як цілорічний ярмарковий простір, на якому тематичні ярмарки змінюються одне за одним. Різдвяний, великодній, свято сиру та вина, шкільний ярмарок, «Золота осінь» тощо. Зараз ці ярмарки не мають постійного та обладнаного місця, тож використовують інші, перенасичені міські простори та облаштовані лише генераторами та біо-туалетами. Тринітарська площа могла б надати стаціонарні торгові павільйони, реставровану будівлю старого ринку, площу для різдвяної ялинки, зупинки громадського транспорту.
Проектом пропонується перетворити вулицю Базарну на пішохідну та утворити нову пішохідну вулицю, яка б ділила Тринітарську площу на дві частини. Вздовж нових пішохідних вулиць також створити нові зелені зони. 
Таким чином, до громадських просторів міста приєднається не лише палацовий комплекс, але і сквер на Валах. Усі разом вони працюватимуть як єдина система, підсилюючи одне одного.

Міський контекст

Архітектурно-планувальні рішення

Головна цінність палацового комплексу — існуючі будівлі XVII–XX ст. Задля полегшення експонування реставрованих будівель, пропонується зменшити кількість озеленення, зокрема вздовж головних фасадів корпусів А, Б, Д та Ж, утворивши майдан 38×52 м. Регулярний партерний сад поблизу головного входу та воріт — реверанс до першочергового задуму будівлі палацу. Враховуючи всі зміни, яких зазнала територія комплексу впродовж свого розвитку, пропонується нова планувальна структура, продиктована самими будівлями. Водночас, не відхиляється можливість трасування як втрачених, так і не збудованих будівель та стежок.
Головні алеї комплексу прокладено вздовж основних зв’язків. Вони формують сади та майдани правильної форми. Пропонований матеріал замощення головних алей — бруківка.Головний майдан, а також майдани поблизу корпусів Б, Ж і З пропонується виконати гравійними, через традиційність, простоту, надійність, дренажні властивості та зносостійкість гравію.Ряд площ, як літній майданчик корпусу Д, театральний простір та простір міжкультурного діалогу пропонується обладнати дерев’яними терасами.
Найбільшу кількість озеленення пропонується зберегти в партерах поблизу головних воріт. Це південний бік ділянки, а отже тінь від дерев захищатиме головний майдан протягом дня. Окрім того, це створить бароковий театральний ефект поступового розкриття ділянки, коли відвідувач, що зайшов крізь головні ворота, з кожним кроком потрапляє у все більш відкритий і світлий простір.

Просторові рішення

Головними вимогами для наповнення простору є неконфліктність щодо будівель комплексу, простота, варіативність, модульність, легкість монтажу та демонтажу, довговічність. Виходячи з цих вимог, пропонуються наступні малі архітектурні форми та меблі.— модульні тентові конструкції розміром 4×4×3 м, що можуть комбінуватися різним чином та забезпечувати накриття глядацьких рядів, столиків, лав тощо;— модульні лави розміром 40×80×40 см, що можуть комбінуватися в лінійні лави та обслуговувати різні простори комплексу. Конструкція лави дозволяє вільно переносити їх з місця на місце та формувати різні сценарії використання;— серійні меблі, зокрема столи та стільці, що можуть штабелюватися і забезпечувати вільне використання як глядацькі ряди, стільці лекторіїв, кафе та інших просторів комплексу.

Модульні тентові конструкції

Техніко-економічні показники

Загальна площа — 1,36 гаЗабудована площа— 3585 м²Площа замощення бруківкою — 2538 м²Площа гравійних стежок та майданів — 3417 м²Площа озеленення — 3018 м²Площа терас — 1064 м²Відсоток забудови — 26 %Відсоток твердого покриття — 51 %Відсоток озеленення — 22 %

IllustrationIllustration